Vitaminas D yra ypatingas

Skirtingai nuo kitų vitaminų, organizmas pats gali pasigaminti vitamino D. Dėl šios priežasties vitaminas D mūsų organizme veikia ne kaip dauguma vitaminų, o veikiau kaip hormonas – jis perduoda impulsus, reguliuodamas esminius fiziologinius procesus.

Nuo 10 iki 20 % mums reikalingo vitamino D per dieną turėtume gauti su maistu. Deja, natūralūs vitamino D šaltiniai maiste yra riboti. Didžiausia koncentracija randama riebiose žuvyse, tokiose kaip lašiša, silkė ar skumbrė. Kepenyse, kiaušinio trynyje ir kai kuriuose grybuose taip pat yra vitamino D. Veiksmingas būdas pasipildyti organizmo vitamino D atsargas yra būti saulėje. Tada organizmas gali sintetinti vitaminą D iš UVB spindulių, būtent todėl šis vitaminas vadinamas „saulės vitaminu“. Laimei, ilgai degintis nereikia – reguliariai trumpesnį laiką pabūkite lauke vasarą, šviečiant saulei, atidengtomis plaštakomis, veidu ir rankomis ar kojomis. To pakaks reikiamam vitamino D kiekiui gauti (nudegimų turėtumėte vengti).

Ar žinojote? Vėlyvą rudenį, žiemą ir pavasario pradžioje saulė yra per silpna, kad vidutinio klimato sąlygomis organizmas pasigamintų pakankamą vitamino D kiekį. Kiti veiksniai, turintys įtakos vitamino D gamybai: drabužiai, KMI, amžius, geografinė platuma, apsaugos priemonių nuo saulės naudojimas, odos spalva, mityba ir genai.

Universali medžiaga

Vitaminas D tikrai nėra stebuklingas vaistas nuo visų ligų, tačiau tai yra medžiaga, kurios žmogaus organizmui reikia daugeliui skirtingų fiziologinių procesų atlikti.

Vitamino D receptorių (VDR) galima rasti beveik visose kūno ląstelėse. Nors šis visapusiškas vitaminas yra žinomas dėl stiprius kaulus ir raumenis formuojančių bei palaikančių savybių, jis taip pat prisideda prie tinkamo kalcio ir fosforo pasisavinimo bei panaudojimo. Be to, vitaminas D yra būtinas ląstelių dalijimuisi ir padeda palaikyti normalią imuninės sistemos veiklą.

Vitamino D svarba viso gyvenimo laikotarpiu

Rekomenduojamas vitamino D kiekis kūdikiams ir vyresnio amžiaus žmonėms skiriasi. Pirmaisiais gyvenimo metais vitaminas D yra būtinas normaliam kaulų, dantų augimui ir imuninės sistemos vystymuisi. Todėl tėvai turi užtikrinti, kad jų kūdikis gautų pakankamą vitamino D kiekį.

Esminis šio vitamino vaidmuo išlieka vaikystėje ir suaugus, nes padeda išlaikyti sveikus kaulus ir dantis bei skatina normalią imuninę funkciją. Moterims nėštumo metu vitaminas D tampa dar svarbesnis, nes padeda palaikyti gerą jų imuninės sistemos veiklą ir tinkamą vaiko kaulų augimą bei vystymąsi.

Vitaminas D ir vyresnio amžiaus žmonės

Sulaukus vyresnio amžiaus, dauguma organizmo procesų pradeda lėtėti, o tai veikia ir vitamino D gamybą. Labai svarbu pasirūpinti subalansuota mityba, užtikrinančia pakankamą vitamino D ir kalcio kiekį, be to, tiek pat svarbus yra ir fizinis aktyvumas.

Vitaminas D padeda sumažinti su laikysenos nestabilumu ir raumenų silpnumu susijusią kritimo riziką. Kritimas yra kaulų lūžių rizikos veiksnys 60 metų bei vyresniems vyrams ir moterims. Vitaminas D taip pat palaiko normalią imuninės sistemos veiklą. Žiemos mėnesiais papildyti šio vitamino atsargas, pvz., vartojant BioGaia Protectis kramtomąsias tabletes su vitaminu D3, gali būti naudinga gyvenantiems vidutinio klimato sąlygomis.

VITAMINO D VARTOJIMO REKOMENDACIJOS*

Kūdikiai (7–11 mėn.)* 10 mikrogramų per dieną
Vaikai ir suaugusieji (1–70 m.)** 15 mikrogramų per dieną
Suaugusieji (19–70 metų)* 15 mikrogramų per dieną
Nėščios moterys* 15 mikrogramų per dieną
Vyresni nei 70 metų asmenys* 20 mikrogramų per dieną
*JAV/Kanados medicinos institutas
**Europos maisto saugos tarnyba

Vitaminas D ir žarnynas

Virškinimo traktas atlieka esminį vaidmenį mūsų organizmo gynybinėje sistemoje, o apie 80 % imuninių ląstelių yra būtent žarnyne.

Todėl žarnynu reikėtų rūpintis ir užtikrinti, kad jis būtų pripildytas vertingos mikrofloros. Taip pat į savo racioną reikėtų įtraukti vitaminą D, kad būtų palaikoma normali imuninės sistemos veikla ir Jums, ir Jūsų šeimai.
Buvimas lauke, saikingas mėgavimasis saule, mankšta, sveika mityba, pakankama miego trukmė ir streso mažinimas gali palaikyti gerą žarnyno ir imuninės sistemos veiklą. Nuodugniai ištirta Lactobacillus reuteri Protectis bakterijų padermė gali padėti palaikyti tinkamą natūralios žarnyno mikrofloros koncentraciją. Svajonių komanda, sudaryta iš dviejų ingredientų – Lactobacillus reuteri Protectis ir vitamino D – palaiko bendrą savijautą ir imuninę sistemą.

No news available.
We use cookies to make your experience of our website better.
Using this website means you are OK with this. Find out more.
OK