Kaip veikia imuninė sistema?
Nespecifinė ir specifinė imuninė sistema – geriausias komandinis darbas
The information on this part of the website is intended only for health care professionals. I am an expert within the meaning of Act No. country xy. I herewith confirm that I am a professional according to this definition.
Unfortunately, as you are not a health care professional we cannot provide you this information.
Imuninė sistema yra viena sudėtingiausių mūsų organizmo sistemų ir ji specializuojasi gynyboje. Imuninę sistemą galima suskirstyti į du bendradarbiaujančius gynybos mechanizmus, įvairiais būdais susietus tarpusavyje.
Nespecifinė imuninė sistema nekovoja su konkrečiomis dalelėmis ir neturi imunologinės atminties, o veikia kaip bendresnė apsaugos sistema. O specifinė imuninė sistema vystosi bėgant metams ir palaipsniui kaupia žinias apie konkrečius mikrobus vadinamojoje „imunologinėje atmintyje“.
Mes gimstame su sveika gynybos sistema, kuri yra vadinama nespecifine imunine sistema, dar žinoma įgimto imuniteto pavadinimu. Ji nuolat dirba saugodama organizmą nuo daugybės išorinių veiksnių, su kuriais susiduriame kasdieniame gyvenime.
Visa ši sistema sudaro pirmąją gynybos liniją. Ją sudaro barjerai, pvz., oda ir gleivinės, bei pirmąjį atsaką vykdančios ląstelės, pvz., T ląstelės žudikės, kurios ieško svetimų ląstelių ir sparčiai, be atrankos jas sunaikina. Nespecifinė imuninė sistema neturi imunologinės atminties, todėl suteikia bendresnę apsaugą.
Taip pat turime gynybos sistemą, kuri bėgant metams palaipsniui vystosi ir mokosi, kaip elgtis su organizmą veikiančiais įvairiais išoriniais veiksniais. Tai yra specifinė imuninė sistema arba įgytas imunitetas.
Pagalbinės T ląstelės ir citotoksinės T ląstelės sudaro ląstelių, išmokytų atakuoti konkrečius mikrobus, remiantis vadinamojoje „imunologinėje atmintyje“ saugoma informacija, armiją. Ši informacijos saugykla nenustoja augti visą mūsų gyvenimą. Įvykus nepageidaujamam įvykiui, suaktyvinamas imuninis atsakas –imuninės ląstelės pradeda kovoti su priežastimi.